Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

0

Aktualności

Raport o stanie pokrywy lodowej.

Aktualności | 2011-01-10 | Publikujący: Koło PZW Torzym

Raport o stanie pokrywy lodowej.

 

W związku z silnym atakiem zimy, jaki mieliśmy do niedawna, wzmożone zostały kontrole pokrywy lodowej na naszych jeziorach . Sytuacja wydaje się nie być najgorsza. Zacienienie wody trwało blisko miesiąc, jednak nie widać oznak przyduchy. Wykonane przeręble nie wykazały śnięcia ryb. Nadeszła odwilż, lód powoli ustępuje miejsca wodzie w pasie przybrzeżnym, kępy roślinności nawodnej (trzciny) okolone są wodą. Pod zalegającą pulpą śnieżną, lód właściwy ma zaledwie około 10 cm grubości, co czyni go bardzo niebezpiecznym. Liczne oparzeliska niewidoczne w tych warunkach uniemożliwiają jakąkolwiek interwencję, dlatego cieszymy się ze wzrostu temperatury. Obawy największe mamy co do jeziora „Kacze doły” czyli Trawna i Trawienka. To płytkie, zarośnięte zbiorniki, trudne do utrzymania zimą, bardzo podatne na przyduchę ze względu na wielką ilość roślinności zgromadzonej pod wodą, gnijącej i zużywającej tlen. Miejmy nadzieję, że i to jezioro poradzi sobie z  zimowymi warunkami, bo akcja odśnieżania tych zbiorników aby doświetlić toń wody, przez co powstaje proces fotosyntezy,  jest praktycznie niemożliwa, z uwagi na niebezpieczeństwo załamania się ludu.

Prognoza pogody na najbliższe dwa tygodnie pozwala patrzeć w przyszłość z optymizmem, jednak prosimy o dalszy monitoring i informowanie zarządu o jakichkolwiek niepokojących objawach.

 

 

Zarząd Koła „Amur”                                                                  W Torzymiu

Poleć znajomemu

Zdjęcia

Dodaj komentarz

Informacja
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.

Komentarze

Komentarze (2)

  • dyzmański rafał Data dodania: 11 lat temu Oceń: 0 + / -

    rafaldyzmanski

    dokładnie, miejmy nadzieję, że ten sezon zimowy minie lepiej jak poprzedni.

  • tripskajter Data dodania: 11 lat temu Oceń: 0 + / -

    No proszę czyli natura da sobie radę.Można wspomóc naturę prościej-gdy mamy pierwszy lód albo nawet wcześniej umieszczamy snopki z trzciny w różnych miejscach zbiornika wodnego, po zamarznięciu powierzchni wymiana tlenowa następuje poprzez tą trzcinę.Stary sposób.Pozdrawiam.

Nasze Menu

Nasze filmy

Nasze wiadomości

Komentowane wiadomości

Nasi członkowie

Nasze zdjęcia

Nasza sonda

Czy jesteś za utworzeniem obrębu ochronnego na jeziorze Ilno (torzymskim), w celu ochrony ryb spokojnego żeru ?
Tak
Nie
Nie wiem
Głosuj wyniki

Ilość odwiedzin